Ciekawostki o witaminie D

 

Witamina D – jedna z najbardziej niedocenianych dla zdrowia witamin.
Z upływem czasu i kolejnymi doniesieniami ze świata nauki jej ranga jednak rośnie.
Co powinieneś o niej wiedzieć?
Poniżej przegląd najważniejszych informacji oraz ciekawostki o witaminie D.

Witamina D to hormon

Witamina D, jest skomplikowanym związkiem chemicznym niepodobnym do innych witamin. Jest hormonem steroidowym produkowanym z cholesterolu w skórze pod wpływem promieni słonecznych, a następnie w wątrobie i nerkach przekształcanym do formy aktywnej, która trafia bezpośrednio do komórek.

Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wraz z A, E i K) i może być magazynowana w ciele człowieka.

Witamina D występuje w niektórych pokarmach

Witamina D3 czyli cholekalcyferol występuje w wątrobie ryb i żółtkach jaj, a witamina D2, znacznie mniej istotna dla organizmu, czyli ergokalcyferol w rzadko spotykanych grzybach. Aby pozyskać wystarczającą ilość witaminy D z pokarmu należałoby jednak codziennie spożywać przynajmniej 500 gram tłustych ryb (ew. 100 gram świeżego węgorza) oraz zjadać kilka żółtek, co nie jest możliwe ze względu na konieczność urozmaicenia diety i nadmiar cholesterolu, jaki się wiąże ze spożywaniem tych pokarmów.
Więcej o występowaniu witaminy D przeczytasz tutaj.

Witamina D może być pozyskiwana ze słońca

Witamina D powstaje pod skórą dzięki dobroczynnemu wpływowi słońca. W naszych warunkach klimatycznych synteza witaminy D jest możliwa w miesiącach od maja do sierpnia. Niestety nie jest ona wystarczająca, aby zapewnić jej prawidłowy poziom w organizmie, zwłaszcza u osób, które nie korzystają ze słońca nawet w miesiącach letnich. Warunki społeczne, gdzie dzieci często chroni się przed zabawą „na dworze”, preferując zamknięte pomieszczenia nie sprzyja syntezie tej witaminy.
Więcej o syntezie witaminy D ze słońca dowiesz się tutaj.

Witamina D jest obecna w świecie organicznym od milionów lat

Historia witaminy D jest bardzo długa. Udowodniono, że już 750 mln lat temu pierwsze formy życia wykazywały umiejętność syntezy witaminy D z promieni słonecznych. Przez te wszystkie lata podobne właściwości wykształciły w sobie kolejne organizmy, w tym człowiek. Swój udział w historii odkrywania witaminy D miał również Polak Jędrzej Śniadecki.
O historii witaminy D przeczytasz tutaj.

Witamina D jest dobra dla naszego zdrowia

Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D wspiera wiele kluczowych funkcji organizmu, m.in. odporność, wydajną pracę mięśni, utrzymanie zdrowych kości i zębów, a także korzystnie wpływa na wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu, dbając tym samym o odpowiedni poziom tych składników w organizmie.
Więcej o wskazaniach w stosowaniu witaminy D dowiesz się tutaj.

Natural Pharmaceuticals

PROMOCJA
ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA