Gdzie występuje witamina D

 

„Witaminy” kojarzą nam się z owocami, warzywami ewentualnie suplementami diety. Tymczasem witamina D jest jedną z nielicznych witamin, której źródła możemy poszukiwać również w innych miejscach.

Jakie są więc źródła witaminy D?

Źródła witaminy D – pokarm

Witaminę D w niewielkich ilościach znajdziemy w różnych pokarmach.
Należą do nich:
pokarmy w których występuje witamina D• żółtko jajka
• ser żółty
• mleko krowie
• oleje roślinne
• ryby
(węgorz, śledź, dorsz, łosoś, makrela, tuńczyk)

Dla przykładu by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D jedząc węgorza, powinniśmy jeść go przynajmniej 100 g dziennie, a na przykład żółtek jaj aż 18! Jak widać zaspokojenie zapotrzebowania na witaminę D z pożywienia jest bardzo trudne i w niektórych przypadkach dość kosztowne.

Źródło witaminy D – słońce 

Głównym źródłem witaminy D jest słońce, dlatego nazywana jest często witaminą słońca czy też słonecznym hormonem. Witamina D powstaje w wyniku przenikania promieniowania ultrafioletowego przez skórę człowieka. Pod wpływem tych promieni niektóre sterole oraz cholesterol, zgromadzone pod skórą, przekształcają się w witaminę D.

witamina d

Nie w każdym miejscu na ziemi i o każdej porze roku promieniowanie słoneczne jest na tyle silne, by być w stanie zainicjować syntezę wystarczającej ilości witaminy D w organizmie. Im bliżej równika, tym łatwiej pozyskać witaminę D ze słońca przez cały rok, im bliżej biegunów tym trudniej.

mapa nasłonecznienia

Szacuje się, że kąt padania promieni słonecznych w okresie jesienno-zimowym w miejscach położonych na mapie powyżej 35 stopni od równika  jest zbyt niski by skóra była w stanie wyprodukować wystarczającą ilość witaminy D. Polska znajduje się właśnie w ty regionie, ponieważ położona jest na ok. 52 stopniu szerokości. W okresie letnim promieniowanie słoneczne na tych obszarach, nie jest wystarczająco silne przez cały dzień. Odpowiedni kąt padania promieni słonecznych możemy zaobserwować między godziną 10:00, a 14:00, czyli w części dnia, w której większość pracujących dorosłych osób przebywa w budynku bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.

Źródło witaminy D – suplementy

W związku z powszechnym niedoborem witaminy D wśród dorosłych Polaków, na rynku dostępna jest cała gama produktów zawierających witaminę D, które w sposób szybki i prosty pomagają uzupełnić braki. Przy wyborze właściwego dla siebie należy kierować się jakością danego produktu. W ramach Ogólnopolskie Kampanii Razem Budujemy Zdrowie mogą Państwo nieodpłatnie wypróbować jeden z nich. Firma Natural Pharmaceuticals przekazuje nieodpłatnie 100 000 miesięcznych zapasów Witaminy D+ (płacą Państwo jedynie za koszt pakowania i przesyłki – 9,95 zł). Formularz zamówienia znajduje się po prawej stronie artykułu.

Żródło: Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009, „Postępy Nauk Medycznych” 2010, nr. 5, s. 356-359,

Natural Pharmaceuticals

PROMOCJA
ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA